Rodzaje frontów szafek kuchennych – na jakie warto się zdecydować?

Fronty mebli to jedne z pierwszych elementów, na których skupia się wzrok osób, przebywających w danym pomieszczeniu. Są to przede wszystkim drzwiczki od szafek oraz część zabudowy szuflad. Już na etapie projektu można dostosować ich wygląd do indywidualnych oczekiwań. Te elementy wyposażenia mają znaczący wpływ na design i estetykę mieszkania. Mogą być tak dobrane, aby stanowiły spójną dekorację. Sprawiają, że meble są bardziej atrakcyjne i przyciągają uwagę gości. Wyróżnia się kilka rodzajów frontów – akrylowe, lakierowane, laminowane, fornirowane, gięte i lamelowe. Które z nich wybrać, komponując aranżację mieszkania?

Fronty meblowe – główny element wystroju szafek

Podstawą konsekwentnie zaplanowanej przestrzeni w pomieszczeniu są wykończenia mebli. Fronty meblowe stanowią główny element składowy szaf, komód i pozostałego wyposażenia, które zawiera drzwiczki lub szuflady. Na początkowym etapie projektu istnieje możliwość wyboru ich kolorów, faktur i materiałów, z jakich są wykonane. Czym zatem kierować się podczas wyboru?

Fronty mogą być matowe lub delikatnie połyskujące. Zajmują dość dużą powierzchnię, a ich wymiana wymaga kosztownej modernizacji, dlatego decyzję należy dokładnie przemyśleć. Ważne, aby pasowały do koloru podłogi i ścian. Intensywne barwy mogą zdominować pomieszczenie i odciągnąć uwagę od pozostałych elementów wystroju. Jasne, pastelowe kolory w wielu przypadkach okazują się najlepsze, jednak trzeba szczególnie dbać o ich czystość, ponieważ każde zabrudzenie będzie widoczne. Ponadczasowym rozwiązaniem mogą okazać się drewniane, jasnobrązowe fronty, tworzące tło dla pozostałych dekoracji.


Co wyróżnia fronty lakierowane?

Meble kuchenne z lakierowanymi frontami wyglądają stylowo i elegancko. Są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań tego typu. Wykonanie trzeba jednak zlecić właściwej firmie, która świadczy tak specjalistyczne usługi. Gwarantuje to estetyczny wygląd i wysoką jakość. Oprócz tego fronty lakierowane na wymiar to klucz do uzyskania ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki nim można osiągnąć trwałą powierzchnię o świetnym połysku. To właśnie ten efekt jest tak pożądany przez klientów. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnej pielęgnacji, aby cieszyły swoim nieskazitelnym wyglądem przez długi okres użytkowania. W celu usunięcia zabrudzeń zaleca się stosować miękką i wilgotną ściereczkę oraz specjalne detergenty przeznaczone do lakierowanych powierzchni.

Jakie cechy wykazują akrylowe fronty?

Równie popularnym rozwiązaniem są akrylowe fronty mebli. Stały się hitem w wielu aranżacjach. Wyglądają fantastycznie, a do tego są praktyczne. Powstają przez połączenie warstwy akrylu z płytą meblową. Tego rodzaju wykończenie jest nie tylko efektowne, ale również atrakcyjne cenowo. Cechują się niebywałą sztywnością i zwiększoną odpornością na zarysowania. Co więcej, wytrzymują bardzo wysokie temperatury, więc można je zamontować w pobliżu kuchenki gazowej. Dodatkowo akryl zawiera jony srebra, dzięki czemu ma właściwości antybakteryjne. Fronty tego typu nie ulegają oksydacji, czyli nie zmieniają z czasem swojej barwy.

Czym charakteryzują się laminowane fronty mebli?

Fronty laminowane zazwyczaj wykończone są okleiną – folią PVC. Laminat jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu, trwały i odporny na działanie promieni słonecznych. Sprawdzi się idealnie w pomieszczeniach, gdzie jest wiele okien. Dodatkowo nie niszczy się pod wpływem wilgoci. Laminowane fronty szafek kuchennych pokrywa się folią przy samych krawędziach, dzięki czemu materiał nie odkleja się. Dostępne są w wielu kolorach – z pewnością można wybrać coś, co będzie odpowiadało indywidualnym preferencjom użytkowników. To również najtańsze rozwiązanie spośród wszystkich typów frontów dostępnych na rynku.

Czym cechują się fronty fornirowane?

Fornir to cienkie płaty drewna, które uzyskuje się przez skrawanie. Przedtem należy jednak poddać materiał uplastycznieniu. Proces ten polega na odpowiednim nasyceniu go parą wodną, a potem kontrolowanym suszeniu. Dopiero w ten sposób przygotowane drewno poddaje się skrawaniu. Dodatkowo można je również polakierować. Fronty fornirowane wykonuje się z wielu gatunków drewna, dzięki czemu klienci mają do dyspozycji szeroką paletę barw oraz bogactwo wzorów. Produkty stworzone z forniru są trwalsze od tych z laminatu. Ma na to wpływ jakość użytych surowców. Co prawda, fornirowane fronty są droższym rozwiązaniem, jednak równie estetycznym. Wyróżniają się bowiem niepowtarzalnym usłojeniem. Ponadto są ekologiczne, ponieważ wytwarza się je z naturalnych materiałów.

Jak przedstawiają się gięte fronty mebli?

Fronty gięte to płyty o zaokrąglonym kształcie. Zakrzywiona powierzchnia tworzy ciekawy efekt estetyczny. Tego rodzaju wyroby świetnie nadają się do wykończenia ciągów szafek w narożnikach czy na wyspach kuchennych. Obły kształt prezentuje się nowocześnie i nadaje oryginalny wyraz wnętrzom. Gięte fronty mebli wykonuje się na bazie płyt MDF, dzięki czemu są trwałe i odporne na uszkodzenia. Dodatkowo można wykończyć je za pomocą lakieru, przez co nabierają połysku. Jest to rozwiązanie idealne dla zwolenników nietypowych mebli. Ich niepowtarzalny wygląd komponuje się z materiałami, takimi jak metal czy szkło, dlatego równie dobrze prezentują się w przypadku zabudowy witryn.


Jak prezentują się fronty lamelowe?

Lamele to elementy ozdobne, które służą przede wszystkim do dekoracji ścian i sufitów, jednak coraz częściej wykorzystywane są w aranżacji mebli. Składają się z dwóch elementów – listwy montażowej i profilu pokrytego folią ozdobną. Fronty lamelowe pozwalają uzyskać efekt głębi, swoistego 3D, przez co zaliczane są do najbardziej dekoracyjnych produktów tego typu. Najpopularniejsze z nich to lamele drewniane wykonane z jesionu i sosny oraz modele PCV. Fronty lamelowe są łatwe w montażu i stosunkowo tanie, dlatego dzięki nim w prosty sposób można zmienić aranżację pomieszczenia.

W zależności od rodzaju, wybór powinien paść na wysokojakościowy produkt – starannie wykonany i odpowiednio wykończony. Fronty mają bowiem posłużyć przez wiele lat, dlatego muszą cechować się zarówno trwałością, jak i estetycznym wyglądem. Warto również właściwie o nie dbać, czyścić przeznaczonymi do tego środkami i nie narażać na uszkodzenia mechaniczne. Na rynku można znaleźć wiele produktów tego typu, wystarczy postawić na takie, które będą zgodne z oczekiwaniami.